ZRK UCZESTNICZYŁ W ROZPOCZĘCIU PROJEKTU 'POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE’

Sanoczanie uczestniczyli w rozpoczęciu projektu

 „POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE”

w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie

 

W dniach 18-21 października br. grupa Sanoczan, którą stanowili ucznnice klas siódmych Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku (Julia Jaklik, Wiktoria Kołodyńska, Kamila Banasiewicz, Aleksandra Szlaga, Karolina Birek z opiekunem Panią Beata Demska) wespół z przedstawicielami Związku Rodu Kątskich w Sanoku wzięła udział w rozpoczęciu projektu „POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE” współfinasowanym w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą, które odbyło się 19 października w Kamieńcu Podolskim.

Sanocka grupa dołączyła do uczestników wyjazdu jadących wcześniej z Tarnowa, wśród których byli przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Podola w Tarnowie z niestrudzoną od przeszło 20 lat w niesieniu pomocy Polakom na Podolu, a w szczególności dzieciom – prezes Panią Aleksandrą Świderską oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Kątów w Gminie Iwkowa (pow. brzeski).

Po przyjeździe do Kamieńca Podolskiego uczestnicy zostali mile ugoszczeni w przytulnym Domu Pielgrzyma usytuowanym tuż przy katedrze kamienieckiej. Nazajutrz po przyjeździe, uczestnikom zaproponowano zwiedzanie Kamieńca oraz okolicznych miejscowości znajdujących się nieopodal Kamieńca Podolskiego. Dzięki przewodnikowi – Panu Stanisławowi Nagórniakowi, prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Józefa Rollego w Kamieńcu Podolskim, zwiedząjcy mogli zobaczyć legendarną i największą warownię w Europie Wschodniej, kiedyś pierwszą fortecę Rzeczypospolitej – twierdzę w Kamieńcu Podolskim.

Przed wejściem do twierdzy kamienieckiej

Przy barwnych oraz interesujących opowieściach pana Stanisława, przemierzyli starówkę, poznali prawdziwą historię Kamieńca Podolskiego od czasów jego założenia w XII wieku, poprzez 27- letnie tureckie panowanie,  aż do pokoju Karłowickiego w 1699 r., gdy Kamieniec wrócił do Rzeczpospolitej. Wielką osobliwością podczas zwiedzania Starówki kamienieckiej, było wejście na taras widokowy tureckiego minaretu,  najwyższy obiekt na Starówce, stojący tuż przy katedrze łacińskiej. Dzięki specjalnym względom u proboszcza katedralnego ks. Romana Twaroga, który wydał zgodę na wejście, zwiedzający mogli zobaczyć całą panoramę Kamieńca Podolskiego. Widok zapierający wdech w piersiach.

 

Przed największą z bram wjazdowych do dawnego Kamieńca – brama Batorego

Widok z mostu tureckiego na przedpola twierdzy, skąd wojska tureckie dokonywały ostrzału artyleryjskiego twierdzy

Widok z wąwozu nad Smotryczem

Na kamienieckiej Starówce, po prawej stronie ratusz polski

Wnętrze rewitalizowanego kościoła dominikańskiego

Widok z tarasu widokowego tureckiego minaretu, pamiątki po 27-letniej tureckiej okupacji Kamieńca 

Następnie uczestnicy udali się autokarem do pobliskiego Chocimia, gdzie zwiedzili   twierdzę polskiego pogranicza. Dalej było zwiedzanie pozostałości polskiej twierdzy w  Okopach Świętej Trójcy, usytuowanej u zbiegu Dniestru i Zbrucza. Zwiedzający mieli szansę obejrzeć tę najdalej na południe wysuniętą obronną twierdzę Rzeczypospolitej,  skąpaną w promieniach zachodzącego słońca. Widok dla oglądających z pewnością pozostanie niezapomniany.

Widok na twierdzę w Chocimiu

Widok na prezbiterium w   kościele  Św. Trójcy, odbudowanego i rekonsekrowanego w czerwcu 2014 roku, znajdującego się w Okopach  Św. Trójcy, fundowanego niegdyś przez generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego, budowniczego twierdzy

 

Wieczorem zaś, w katedrze łacińskiej doszło do spotkania z polskimi dziećmi z Kamieńca, uczestnikami projektu. Dzień zakończono mszą świętą, odprawioną przez ordynariusza kamienieckiego ks. bpa Leona Maksymiliana Dubrawskiego, który odmówił różaniec święty w czterech językach.

W piątek po śniadaniu wszyscy uczestnicy wyjazdu wraz z dziećmi z zespołu dziecięcego „Kwiat na Kamieniu” z Kamieńca Podolskiego oraz z ich  opiekunami, uczestnicy projektu odjechali do Polski. Po drodze w ramach programu odbył się niedługi postój we Lwowie, w którym uczestnicy mogli zwiedzić niektóre miejsca lwowskiej Starówki.

Sanockie uczennice przed budynkiem opery lwowskiej

Sanockie uczennice przed gmachem opery lwowskiej

W czasie pobytu w Polsce dzieci z zespołu „Kwiat na Kamieniu” z Kamieńca Podolskiego wystąpią z programem artystycznym pt.”Chodź pomaluj mój świat!” w kilku miastach województwa małopolskiego i śląskiego. Opiekę organizacyjną na czas pobytu dzieci w Polsce roztaczać będzie Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Józefa Rollego w Kamieńcu Podolskim oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Podola w Tarnowie.

Fotografia zbiorowa uczestników podczas zwiedzania Sanoka 

W sobotę 21 października,  na powracających przez Sanok, czekało gorące śniadanie zorganizowane w obiektach sanockiego MOSiR-u, ufundowane przez Burmistrza Miasta Sanoka Pana Tadeusza Pióro. Po śniadaniu grupa dzieci z Kamieńca licząca z opiekunami 33 osoby wraz przedstawicielami stowarzyszeń społecznych biorących udział w wyjeździe, udała się wraz z oddelegowanym przez Urząd Miasta w Sanoku przewodnikiem Panem Robertem Bańkoszem na zwiedzanie sanockiej Starówki oraz sanockiego zamku i Muzeum Historycznego w Sanoku.

Pan Robert Bańkosz oprowadzający uczestników po sanockiej Starówce

Tuż przed południem dzieci zostały zaopatrzone w wyprawkę na dalszą podróż, zorganizowaną przez sanockich przedsiębiorców, wraz z opiekunami odjechały w dalszą podróż do Tarnowa.

Zarząd Związku Rodu Kątskich w Sanoku, korzystając w tym miejscu z okazji, pragnie wyrazić serdeczne podziękowanie za pomoc i wsparcie finansowe Panu Burmistrzowi Sanoka Tadeuszowi Pióro w organizacji śniadania dla polskich dzieci z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie.

Wszystkim darczyńcom – ludziom wielkiego serca, kłaniamy się i gorąco dziękujemy.

 

Relację opracował: Robert Antoń

Fotografowała: Barbara Ćwik-Kątska 

     

© Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na stronie katski.pl zabronione.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą autora lub wydawcy.

© 2016-17 | All Rights Reserved| Powered by Związek Rodu Kątskich