WALENTY KĄCKI – PIONIER LITERATURY O PSZCZELARSTWIE

Artykuł „Pionierzy” ukazał się w „Pasiece” nr 1/2006. 

Autorzy:

mgr inż. Danuta Dados
mgr inż. Roman Tomaszewski

Pionierzy

Kiedy oddawaliśmy do druku artykuł poświęcony bibliografii pszczelnictwa wielkopolskiego („Pasieka” 1 i 2/2005), nie wiedzieliśmy jeszcze, że będziemy kontynuowali ten temat. Tamtą publikację uznajemy obecnie za początek cyklu zatytułowanego Materiały do dziejów pszczelnictwa w Polsce.

Zamiarem naszym będzie ukazanie dorobku polskich pszczelarzy, przypomnienie zasłużonych dla pszczelnictwa postaci, spojrzenie wstecz na jego historię, a wszystko to na tle bogatego piśmiennictwa. Rozpoczynamy od najstarszej polskiej książki poświęconej pszczołom.


Karta tytułowa wydania pierwszego.
Ilustracja z: J. Królikowski, Najstarsza
polska książka o pszczelnictwie,
Zamość 1920 s.6

W 1614 roku w Zamościu ukazał się niewielki, bo liczący zaledwie 14 kart traktat, którego wartość dziejowa stała się odwrotnie proporcjonalna do wielkości. Nauka koło pasiek, bo o niej mowa, to pierwsza w języku słowiańskim publikacja poświęcona w całości pszczelarstwu, pierwszy polski podręcznik pszczelarski.

Jego autorami byli Walenty Kącki i Jan II Ostroróg zwany Brodatym. O pierwszym z nich nie wiemy nic prócz tego, co można wywnioskować z tytułu Nauki, a mianowicie, że udzielił informacji fachowych, dzięki którym powstało to dziełko…………

czytaj dalej w zakładce PUBLIKACJE – artykuły 

ARTYKUŁY

Przygotował: R. Antoń

 

© Materiał chroniony prawem autorskim.

Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na stronie www.katski.pl – zabronione.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą autora lub wydawcy.

© 2016-17 | All Rights Reserved| Powered by Związek Rodu Kątskich    

 

Powiązane zdjęcia: