Kompozycje Antoniego Kątskiego (1817-1899)
w wykonaniu
Profesora Sławomira Dobrzańskiego z USA
Po blisko 140 latach znów rozbrzmiały w Polsce piękne melodie kompozycji polskiego kompozytora i pianisty-wirtuoza Antoniego Kątskiego, żyjącego, tworzącego i koncertującego w XIX wieku. Wydarzenie to odbyło się za sprawą profesora Sławomira Dobrzańskiego, pianisty-koncertowego, absolwenta Akademii Muzycznej w Warszawie, od wielu lat mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, wykładającego w Kansas State University w Manhattan/USA.
15 marca w Auli Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Wandy Kossakowej w Sanoku odbył się recital Profesora, który na zaproszenie Związku Rodu Kątskich zgodził się przyjechać do Sanoka, by melomanom muzyki klasycznej zgotować wspaniałą ucztę pianistyczną. Finansową stronę wsparł Maksymilian Bylicki dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie, który choć zapowiadał nawet swój przyjazd na koncert, to jednak z ważnych powodów służbowych do Sanoka nie dotarł.
Recital swoim słowem wstępnym poprzedził dr Tomasz Tarnawczyk, gospodarz i dyrektor PSM w Sanoku, przywitał zebraną w Auli Koncertowej PSM publiczność, dziękując jednocześnie organizatorom recitalu za wkład jaki wnieśli w uświetnienie czwartkowego wieczoru z muzyką klasyczną.
Profesor Dobrzańskiego na czwartkowy recital przygotował 6 kompozycji na fortepian Antoniego Kątskiego, na które składały się romantyczne medytacje, będące nowym gatunkiem muzycznym, wprowadzonym do kanonu muzyki klasycznej przez Antoniego Kątskiego („Tourjour seul”, op. 57, „L’Isolement”, op. 47). W zaprezentowanym przez Profesora repertuarze były też wariacje, chętnie grane w XIX wieku (Wariacje na temat Krakowiaka, op.45, Polka z wariacjami, op. 81). Z późniejszego okresu twórczości kompozytora, profesor Dobrzański zagrał kompozycje: „Przy kołowrotku”. Impromptu, op. 325 oraz „Na polowaniu”, op. 237
Całość recitalu wzbogacona została przez Profesora wykładem o życiu i twórczości Antoniego Kątskiego, o krajach i lądach na których występował w trakcie ponad 70 letniej kariery, będącego jednocześnie pierwszym ambasadorem polskiej kultury w ówczesnym XIX-wiecznym świecie. W mistrzowskim skrócie przedstawił również charakterystykę twórczości kompozytora. Winienem bezwzględnie dodać, że mistrzowską grę Profesora oraz piękno kompozycji Antoniego Kątskiego uzupełnił instrument – fortepian, ale nie byle jaki – fortepian koncertowy najwyższej klasy i marki „Steinway & Sons D-274, który dyrekcja PSM w Sanoku udostępniła dla potrzeb recitalu. Nie mogę nie dodać, że przy zakupie w wyborze najlepszego modelu dla sanockiej PSM, w fabryce Steinwaya w Hamburgu pomogła grupa zaproszonych ekspertów – znakomity pianista Stanisław Drzewiecki wraz z Szymonem Jasnowskim, wybitnym stroicielem Filharmonii Narodowej oraz Januszem Ostrowskim – kierownikiem sekcji fortepianu, która z 7 przedstawionych do „testowania” instrumentów wybrała najlepszy, który zachwycił wszystkich.
Po zakończonym recitalu Maestro Dobrzański otrzymał gromkie brawa na stojąco, czym niejako przymuszony został do zagrania na bis jeszcze jednej kompozycji A. Katskiego. Później nastąpiły podziękowania ze strony organizatorów, dziękowali członkowie Związku Rodu Kątskich oraz przedstawiciele władz miasta Sanoka. Miłym akcentem kończącym spotkanie były pamiątkowe fotografie z Maestro Dobrzańskim.
Całość recitalu została zarejestrowana przez TVP O/Rzeszów, której materiały posłużą do montażu audycji o tym niezwykłym wydarzeniu. Materiał dla Tygodnika Sanockiego rejestrowała jego redaktor naczelna Pani Małgorzata Sienkiewicz-Woskowicz, zaś na potrzeby Stowarzyszenia materiały rejestrowali Grzegorz Langenfeld oraz Maciej Babiarz. Na zakończenie wieczoru organizatorzy poprosili zaproszonych gości oraz zgromadzoną publiczność przybyłą z najodleglejszych stron Polski (Bydgoszcz, Warszawa, Lublin) na spotkanie do salki bankietowej (z uwagi na specyfikę miejsca – bezalkoholowej).
Zakończenie wieczoru wieńczyła wspólna kolacja w towarzystwie członków Związku Rodu Kątskich przybyłych na tę okazję do Sanoka, w trakcie którego zarząd stowarzyszenia uhonorował Pana Profesora dyplomem Członka Honorowego ZRK za trud i pracę włożone w propagowanie i promowanie twórczości i osoby samego artysty – Antoniego Kątskiego.
Zdjęcia: wykorzystano fotografie autorstwa Małgorzaty Sienkiewicz Woskowicz – Tygodnik Sanocki
Przygotował: Robert Antoń
https://tygodniksanocki.pl/2018/03/13/katscy-zapraszaja-na-koncert/
Audycja publikowana w Polskim Radiu Rzeszów w dniu 5.04.2018 godz. 18,05: z prof. S. Dobrzańskim oraz Barbarą Kątską rozmawiała red. Irena Markowicz z PR Rzeszów.
Reportaż TVP3 z recitalu Prof. Sławomira Dobrzańskiego grającego utwory Antoniego Kątskiego w PSM im. Wandy Kossakowej w Sanoku 15.03.2018r. od min. 5,10
http://rzeszow.tvp.pl/36693089/4042018
Materiał zarejestrowany przez Macieja Babiarza (ZRK Sanok)