Peregrynacje do miejsc związanych z członkami rodu Kątskich
Na początku września jedna z członkiń Związku Rodu Kątskich (Emillia Kątska) przebywając służbowo w stolicy Górnego Śląska – Katowicach, odwiedziła kilka miejsc związanych z życiem i działalnością żyjących niegdyś członków rodu Kątskich. Tam też odwiedziła miejsce przy Placu św. Andrzeja 13, gdzie w latach 1930-1938 przebywając w Polsce artysta-malarz Stefan Kątski, mieszkał w kamienicy swojego przyjaciela Pawła Stellera, artysty plastyka i grafika, zwanego „śląskim Dűrerem”. Mieszkając w Katowicach, Stefan Kątski zaprojektował i wykonał renowację polichromii w około ośmiu obiektach sakralnych, w tym na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, dr Tadeusza Dobrowolskiego, nową polichromię stropu drewnianego, XVI wiecznego kościoła Św. Wawrzyńca w Chorzowie, który za sprawą Prezydenta Chorzowa Karola Grzesika, został zakupiony i przeniesiony z miejscowości Knurów w powiecie gliwickim do Chorzowa na plac, u zbiegu ulic Podgórnej (dziś Lwowskiej) i Konopnickiej.
Emilia Kątska odwiedziła też parafię św. Wawrzyńca w Chorzowie, gdzie spotkała się 7 września z proboszczem tejże parafii ks. Eugeniuszem Błaszczykiem, na ręce którego w imieniu ZRK złożyła najszczersze gratulacje z okazji Jubileuszu 50-lecia początków parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie i 80-lecia sprowadzenia kościoła św. Wawrzyńca z Knurowa do Chorzów, przekazując na jego ręce skromny upominek – grafikę z wizerunkiem kościoła św. Wawrzyńca autorstwa lubelskiego artysty Sławomira Bracława oraz dyplom z gratulacjami dla Ks. Proboszcza z okazji Jubileuszu parafii.
Innym z odwiedzonych przez Emilię Kątską miejsc był Będzin, miejsce, w którym w roku 1637 Dorota Kątska – Kseni Klasztoru Zwierzynieckiego w Krakowie ufundowała w jego dzielnicy nazywanej „Na Grodźcu”, kaplicę będącą później kościołem pw. św. Doroty – Męczennicy z Cezarei Kapadockiej, konsekrowanym 10 października 1638 roku przez biskupa krakowskiego Tomasza Oborskiego. Proboszczował w tym czasie w Będzinie w latach 1615-1655, ksiądz Wojciech z Lipnicy, franciszkanin, bliski krewny Doroty Kątskiej, wykonawca i budowniczy tegoż kościółka.
Przez cały rok, 6 dnia każdego miesiąca, odbywają się w tym kościółku Msze Święte o godzinie 15, poprzedzone Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie istnieje możliwość kilkunastominutowe zwiedzania kościółka.
Kamienica Stellerów przy Placu św. Andrzeja 13 w Katowicach, w której w latach 30-tych XX w. mieszkał Stefan Kątski
Widok kościoła św. Wawrzyńca w Chorzowie
Widok kościoła św. Wawrzyńca w Chorzowie
Widok prezbiterium w kościele św. Wawrzyńca w Chorzowie
Ambona w kościele sw. Wawrzyńca w Chorzowie
Wnętrze kościoła św. Wawrzyńca – widok od strony prezbiterium. Widoczne sklepienie z wykonanymi polichromiami patronowymi autorstwa Stefana Kątskiego
Akt poświecenia zabytkowego kościoła z XVI wieku św. Wawrzyńca w Chorzowie w roku 1938
Dyplom gratulacyjny ZRK z okazji jubileuszu parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie
Grafika z wizerunkiem kościoła św. Wawrzyńca autorstwa lubelskiego artysty Sławomira Bracława – dar ZRK
Ks. Eugeniusz Błaszczyk, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie z upominkami od ZRK
Widok na kościół pw. św. Doroty w Będzinie-Grodźcu fundowanej przez Dorotę Kątską w 1635r.
Wnętrze świątyni św. Doroty w Będzinie-Grodźcu
Tablica z dziejami świątyni św. Doroty w Będzinie-Grodźcu
Zrelacjonował: R. Antoń
Zdjęcia: E. Kątska
© Materiał chroniony prawem autorskim.
Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na stronie www.katski.pl – zabronione.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą autora lub wydawcy.
REGULAMIN korzystania z publikacji
© 2016-2018 | All Rights Reserved| Powered by Związek Rodu Kątskich