IV ZJAZD CZŁONKÓW ZWIĄZKU RODU KĄTSKICH – RADZYŃ PODLASKI – KOCK -2019

Konferencji naukowej w Radzyniu Podlaskim poświęconej pamięci Marianny z Kątskich i Eustachego Potockich odbytej w dniach 7-9 czerwca 2019 roku towarzyszył IV zjazd członków Związku Rodu Kątskich.

Z uwagi na fakt, iż uczestnicy konferencji oraz zjazdu zakwaterowani byli w pobliskim, oddalonym zaledwie kilkanaście kilometrów od Radzynia Kocku, stąd dzięki życzliwości uprzejmości Pana Adam Świcia, dyrektora Miejskiego Domu Kultury im. ks. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, wszyscy zjazdowicze w sobotnie przedpołudnie 8 czerwca mieli okazję do zwiedzenia pod przewodnictwem Pana Dyrektora najciekawszych miejsc Kocka, w tym Muzeum Regionalnego, pałacu ks. Anny Jabłonowskiej, XVIII wiecznego kościoła pw. NMP oraz innych zabytków miasta Kocka.

Po zakończonych obradach drugiego dnia konferencji w sobotę, uczestnicy powrócili do hotelu „Olimp” w Kocku, gdzie o godzinie 20 rozpoczęło się uroczyste spotkanie zjazdowe, w którym udział wzięli członkowie stowarzyszenia.

Spotkanie rozpoczęto od powitania uczestniczących po raz pierwszy w zjeździe Związku Rodu Kątskich Pań Olgi Bigałowskiej z synem Konradem z Wrocławia oraz jej starszej siostry Elżbiety Walkowiak, wywodzących się z domu Kątskich, będących pra-pra wnuczkami słynnego XIX wiecznego wirtuoza skrzypiec, kompozytora oraz twórcy Warszawskiego Instytutu Muzycznego – Apolinarego Kątskiego.

Wieczorne spotkanie zjazdowe otworzyła Barbara Kątska – skarbnik stowarzyszenia, która wraz mężem Albertem przygotowali prezentację z działalności stowarzyszenia, a w szczególności z organizacji wydarzeń związanych z projektami stowarzyszenia za ostatnie 3 lata, uwzględniając obecność osób, które do tej pory nie były zaznajomione zadaniami stowarzyszenia.

W trakcie prezentowanych materiałów, w tym bogatej ikonografii z odbytych eventów, piszący te słowa, w oparciu o zaktualizowaną tablicę genealogiczną rodu Kątskich, objaśnił zebranym stopnie pokrewieństwa i krótko omówił gałęzie rodowe reprezentowane przez uczestników spotkaniu.

W następnej kolejności kolejni członkowie zarządu w swoich krótkich przemówienia podziękowali osobom najbardziej zaangażowanym, w szczególności Barbarze Kątskiej i Robertowi Antoniowi za przygotowane w ostatnim czasie wydarzeń związanych z niegdyś żyjącymi przedstawicielami rodu Kątskich, w tym koncertu Profesora Sławomira Dobrzańskiego z USA, który 15 marca br. ponownie wystąpił z utworami Antoniego Kątskiego oraz Marii Szymanowskiej w sali koncertowej Instytutu Muzykologi Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, następnie współ przygotowanie sesji naukowej w Akademii Muzycznej w Krakowie, poświęconej XIX wiecznym wirtuozom fortepianu i skrzypiec – Braciom Kątskim – Antoniemu i Apolinaremu, które odbyło się 17 maja br. oraz albo nade wszystko organizację konferencji naukowej poświęconej pamięci Marianny z Kątskich i Eustachego Potockich odbywającej się w dniach 7-9 czerwca 2019 roku w Radzyniu Podlaskim, którą zaszczycili obecnością i wygłoszonymi referatami, naukowcy z kilku polskich ośrodków akademickich, jak również przygotowaną okolicznościową wystawą materiałów związanych z dziejami Rodu Kątskich.

Następnie, w imieniu zarządu stowarzyszenia Barbara Kątska przedstawiła potrzebę intensyfikacji działań lobbingowych mających za cel pozyskania środków dla Muzeum Historycznego w Sanoku na zakup montrealskiej kolekcji obrazów Stefana Kątskiego, działań prowadzonych od połowy roku 2017. W chwili obecnej działania stowarzyszenia ukierunkowane są na pozyskaniu podmiotów lokalnego samorządu powiatu sanockiego do stworzenia montażu finansowego z udziałem Starostwa Powiatowego, Burmistrza Miasta Sanoka oraz Wójta Gminy Sanok, zgodnie z warunkiem Marszałka Województwa Podkarpackiego, który dla projektu przyznaje ok. 75% środków do zakupu montrealskiej kolekcji. W kwietniu bieżącego roku Zarząd Powiatu Sanockiego uchwalił kwotę 20 tyś. zł. do zakupu kolekcji.

Innym zagadnieniem poruszonym przez skarbnika stowarzyszenia były środki potrzebne do pokrycia kosztów związanych z drukiem publikacji przygotowanej przez MH w Sanoku pt. „Stefan Kątski (1898-1978). Historia nieznanego artysty”, będącej integralna częścią projektu rozpoczętego w roku 2017. Publikacja zawiera materiały ze spotkania na sanockim zamku z kwietnia 2017 roku, powiększone o dodatkowe rozdziały napisane przez Roberta Antonia w oparciu o materiały otrzymane z archiwum Instytutu Historycznego im. Gen. Wł. Sikorskiego w Londynie.

Niespodzianką zjazdowego spotkania była prezentacja obrazu „Martwa natura” (1969) Stefana Kątskiego zakupionego w Montrealu (Kanada ) przez związek z własnych funduszy z przeznaczeniem przekazania go w darze do Muzeum Historycznego w Sanoku.

W trakcie obrad do uczestników spotkanie przemówił Robert Antoń, członek honorowy stowarzyszenia oraz inicjator i autor realizowanych kolejno projektów, który wskazał na fakt, iż w ostatnich kilku miesiącach podczas zorganizowanych publicznych eventów, czy to koncertu w Rzeszowie, czy sesji naukowej w Akademii Muzycznej w Krakowie, wreszcie w czasie konferencji w Radzyniu Podlaskim, jak nigdy wcześniej w dziejach Rodu, po wielokroć padało nazwisko Kątskich. Mówca zwrócił zebranym uwagę, że jest to niewątpliwie powód do szeroko pojętej satysfakcji oraz dumy dla każdego członka rodu i związku, jednakowoż fakt ten niejako z automatu, rodzić powinien dla każdego poczucie zobowiązania do dalszej pracy nie tylko w przywracaniu do pamięci dziedzictwa i związanej z nim przynależności rodowej, ale również do angażu i pracy dla dobra i pożytku publicznego, niegdyś sentencjonalnie określanego „pro publico bono„.

Bartek Kątski, tradycyjnie już czytający ewangelię na uroczystej mszy świętej w radzyńskim kościele pw. Św. Trójcy
Wieża bramna zachodnia pałacu Potockich
Tekst przygotował: Robert Antoń
Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na stronie www.katski.pl – zabronione.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą autora lub wydawcy.
REGULAMIN korzystania z publikacji
© Materiał chroniony prawem autorskim.
POLITYKA PRYWATNOŚCI – vide – zakładka witryny
© 2016-2019 | All Rights Reserved| Powered by Związek Rodu Kątskich

Powiązane zdjęcia: