KAROL KĄTSKI – bohaterem festiwalu „Języki Muzyki – Polska i Świat w muzyce kameralnej”

Jest powód do dumy. W sierpniu bieżącego roku dyrektor artystyczna Festiwalu Języki Muzyki – Polska i Świat w muzyce kameralnej – pani Dominika Glapiak zwróciła się do zarządu stowarzyszenia o objęcie honorowym patronatem gdańskiego festiwalu.

Festiwal odbywał się w nietuzinkowych, jeśli chodzi o muzykę klasyczną, miejscach, nieco oddalonych od centrum Gdańska. Repertuar, na który składają się dzieła z polskiej i światowej muzyki kameralnej, stanowił swoistą podróż przez style, gatunki i kraje. Stąd nawiązanie do języków, sposobów porozumienia się, osobistych form wypowiedzi, które stworzyli kompozytorzy, i którymi posługują się także współcześni artyści.

Kameralistyka to wyjątkowa forma muzykowania, pozwalająca z jednej strony na wyraźne zaprezentowanie własnej muzycznej osobowości, z drugiej zaś, nakłaniająca do odkrywania wspólnego muzycznego języka w zespole, niewerbalnego dialogu, emocjonalno-muzycznego porozumienia.
– W obliczu ograniczonych w ostatnich latach możliwości interakcji z drugim człowiekiem, to właśnie muzyka kameralna – wspólne odkrywanie dzieła muzycznego – jest czymś, co, w moim mniemaniu, przynosi zarówno wykonawcom, jak i odbiorcom niesamowicie wiele przyjemności –mówiła w jednym z wywiadów Dominika Glapiak, dyrektor artystyczna festiwalu a zarazem pianistka.

Festiwalowe koncerty odbywały się :
17, 18 września w Auli Politechniki Gdańskiej
19 września w sali koncertowej Stacja Orunia GAK
24 września w Bibliotece GAK Wyspa Skarbów w Sobieszewie

Z wielką przyjemnością i nieskrywaną radością – Wojciech i Marynia Kątscy reprezentowali Związek Rodu Kątskich – patrona honorowego festiwalu Języki Muzyki – Polska i Świat w muzyce kameralnej w Gdańsku.

W dniu 18.09.2021 w auli Gmachu Politechmiki Gdańskiej delegaci Związku wysłuchali pięknego koncertu w wykonaniu Polish Piano Trio, który wykonał utwór Grand Trio op 30 Karola Kątskiego.

W programie usłyszeli również Trio B-dur Johannes Brahmsa. Zestawienie dzieł tych dwóch kompozytorów było bardzo ciekawe, reprezentują oni różne trendy muzyki kameralnej XIX w. Przedstawicieli ZRK oczywiście zachwycił utwór Karola Kątskiego.

Wieczór delegaci zakończyli sympatyczną rozmową z wykonawcami, w tym dyrektor artystyczną Festiwalu, Panią Dominiką Glapiak, której podziękowano w imieniu wszystkich członków Związku Rodu Kątskich za koncert.

Tekst: Robert Antoń

Photo by Wojtek Kątski

Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na stronie www.katski.pl – zabronione.

© Materiał chroniony prawem autorskim.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą autora lub ZRK

REGULAMIN korzystania z publikacji

POLITYKA PRYWATNOŚCI – vide – zakładka witryny

© 2016-202| All Rights Reserved| Powered by Związek Rodu Kątskich

Powiązane zdjęcia: