KRAKOWSKA AKADEMIA MUZYCZNA UCZCIŁA BRACI KĄTSKICH

Braci Kątscy – uhonorowani w Krakowie

Antoni i Apolinary Kątscy

W ubiegły piątek 17 maja br. w Krakowie w pięknej XIX wiecznej auli koncertowej „FLORIANKA” Akademii Muzycznej w Krakowie znów rozbrzmiewały piękne tonacje romantycznych kompozycji XIX-wiecznych kompozytorów. Bracia Kątscy, którym poświęcono sesję naukowa, to ważne postacie polskiego muzycznego romantyzmu. Antoni (1817-1899) zasłynął jako pianista i kompozytor, autor ponad czterystu utworów, Apolinary (1825-1879) był z kolei skrzypkiem, kompozytorem i pedagogiem, założycielem Instytutu Muzycznego w Warszawie.
Tym razem kompozycje Braci Kątskich – Antoniego i Apolinarego grane były w interpretacji studentów I i II roku katedry fortepianu oraz katedry skrzypiec krakowskiej Akademii Muzycznej.

Sesja naukowa z połączoną z prezentacją kompozycji obu artystów zainspirowana została rocznicami śmierci obu artystów – 140 Apolinarego oraz 120 Antoniego.

Prof. dr hab. Andrzej Pikul – organizator sesji

Inspiratorem wydarzenia oraz jego głównym organizatorem był prof. dr Andrzej Pikul, kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie. Pomocą w organizacji tego wydarzenia służył również Związek Rodu Kątski w Sanoku.

Informacje o życiu, twórczości artystyczno-kompozytorskiej obu Artystów, ich wkładu w sztukę wykonawczą: pianistyczną i skrzypcowa zaprezentował w swojej prelekcji Robert Antoń.


Doktor habilitowany Marek Szlezer z katedry fortepianu zaprezentował z kolei w swoim wykładzie zagadnienia edytorskie i stylistyczne w XIX wiecznej twórczości Antoniego Kątskiego.

Całość wydarzenia uświetniona została muzyką romantyczną obu Braci Kątskich. Dobór repertuaru granego przez studentów Akademii Muzycznej nie był przypadkowy. Popisy studentów rozpoczęto polonezem na fortepian Antoniego Kątskiego – Grande Polonaise op. 271 w wykonaniu Pawła Sopla (student II roku w klasie dr Marka Szlazera).

Niecodzienną i prawdziwie wirtuozowską grą na fortepianie i na skrzypcach popisywał się Daniel Goryl (student w klasie fortepianu prof. Marioli Cieniawy-Puchały, o którym już dziś się mówi jako o niecodziennym talencie, wróżąc mu wspaniałą karierę), z wielką biegłością i niecodzienną elegancją melodyczną zaprezentował Medytacje op. 93 oraz Mazurka op. 132, kompozycje Antoniego Katskiego. Z prawdziwą natomiast maestrią zagrał na skrzypcach diabelskiego mazura na skrzypce i fortepian (Le Diable Mazur) op. 9 Apolinarego Kątskiego z akompaniamentem fortepianu, na którym grała Gabriela Lasota, także z klasy fortepianu Profesor Cieniawy-Puchały. 


Równie pięknie, z niecodzienną wirtuozerią zagrały utwór „Prostota” – romans na skrzypce i fortepian, Zuzanna Kowalczyk – skrzypce (klasa prof. Wiesława Kwaśnego) i Anna Łakomy – fortepian (z klasy prof. Cieniawy-Puchały).

Z interesującą linią melodyczną i pełnią wdzięku została zagrana Sonata fortepianowa F-dur op. 156 Antoniego Kątskiego przez studentkę Magdalenę Wojtczak z klasy dr Marka Szlazera.

Zdecydowania większość audytorium zgromadzona auli koncertowej dawnego Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń „Florianka” w Krakowie (gmach pochodzący z połowy XIX wieku), miała wielką przyjemność wysłuchania utworów Antoniego i Apolinarego Kątskich, które do niedawna znane były tylko nielicznej grupie muzyków i melomanów. Zaś sam fakt ich wspólnego wykonania koncertowego nastąpił znów po blisko 170 latach, kiedy to obaj Artyści wspólnie koncertowali na deskach największych teatrów muzycznych Europy.

W antrakcie pomiędzy wykładami i występami, w zabytkowym westybulu oddzielającym aulę koncertową od dziedzińca gmachu, współorganizatorzy (ZRK) przygotowali okolicznościową wystawę przybliżającą życie i twórczość braci Kątskich: Antoniego i Apolinarego, ale także innych członków rodu Kątskich, którzy związani byli przed wiekami z Krakowem sprawowanymi ważnymi funkcjami państwowymi (burgrabiostwo krakowskie, wielkorządztwo krakowskie, województwo i kasztelania krakowska).

Zgromadzone przez Związek Rodu Kątskich unikatowe publikacje związane z Artystami i innymi członkami rodu prezentowane były gościom oraz uczestnikom sesji.

Na zakończenie tego wspaniałego piątkowego wieczoru muzycznego, przedstawiciel ZRK Krzysztof Kątski podziękował pięknie głównemu organizatorowi oraz studentom-artystom za przygotowanie tak pięknego oraz ważnego dla muzyki polskiej wydarzenia. Tradycyjnie już zaproszeni goście oraz organizatorzy pozowali do wspólnych pamiątkowych fotografii.

Na koniec, w imieniu Związku Rodu Kątskich, jak i własnym pragnę raz jeszcze podziękować organizatorom tego wspaniałego wieczoru – władzom uczelni, a w szczególności Panu Profesorowi Andrzejowi Pikulowi oraz wspaniałym młodym artystom za wniesiony wkład i pracę przybliżającą postacie obu Artystów oraz ich wspaniałą acz zapomnianą twórczość.

Po zakończonych wystąpieniach, tradycyjnie już, wszyscy zaproszeni goście pozwali do wspólnych pamiątkowych fotografii.

Tekst: Robert Antoń

Zdjęcia; Maciej Babiarz

Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na stronie www.katski.pl – zabronione.

© Materiał chroniony prawem autorskim.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą autora lub wydawcy.

REGULAMIN korzystania z publikacji

POLITYKA PRYWATNOŚCI – vide – zakładka witryny

© 2016-2019 | All Rights Reserved| Powered by Związek Rodu Kątskich

Powiązane zdjęcia: