Spotkanie ze Stefanem Władysiukiem
– Głównym Bibliotekarzem
Biblioteki Polskiej im. Wandy Stachiewiczowej
Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie
Sanok
19 sierpnia 2018 roku, godz. 18:00
W dniach 19-21 sierpnia, gościł w Sanoku na zaproszenie Związku Rodu Kątskich Pan Stefam Waładysiuk, główny bibliotekarz Boblioteki Polskiej im. Wandy Stachiewiczowej Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, który w niedzielę, 19 sierpnia wziął udział wraz z małżonką w spotkaniu zorganizowanym przez Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Związek Rodu Kątskich w Galerii Malarstwa Z. Beksińskiego na Zamku Królewskim w Sanoku w temacie działalności tego Instytutu i Biblioteki Polskiej w Montrealu. W drugiej części spotkania Stefan Władysiuk z moderatorem spotkania wspominali postać Stefana Kątskiego, artysty-malarza pochodzącego z Sanoka oraz pamiątki po artyście zgromadzone w Polskim Instytucie Naukowym w Montrealu.
Z uwagi na fakt, iż całe spotkanie zostało sfilmowane i załączone do niniejszej relacji, ograniczając się zatem, wspomnę jedynie, że spotkanie uświetniło trio skrzypcowo-akordeonowe, składające się z Zuzanny Dulęby (III rok studiów AM w Krakowie), Moniki Lenart (absolwentki PSM im. Wandy Kossakowej w Sanoku) i Bartosza Kątskiego (absolwenta PSM im. Wandy Kossakowej w Sanoku).
Drugi dzień pobytu w Sanoku wspólnie z Panem Stefanem Władysiukiem i towarzyszącą mu małżonką Haliną, odbyliśmy wycieczkę do klasztoru S.S. Nazaretanek w Komańczy oraz w Bieszczady (Solina, Polańczyk, Myczkowce), po której stawiliśmy się na obiad w Sanoku wydany przez prezes Związku Rodu Kątskich Aldonę Zatwarnicką na cześć Gości z Montrealu.
W trzecim, ostatnim dniu pobytu w Sanoku, Goście zwiedzili Sanok oraz Skansen sanocki w towarzystwie i pod przewodnictwem Pana Roberta Bańkosza, specjalnie oddelegowanego przez burmistrza Sanoka Pana Tadeusza Pióro. Następnie na zaproszenie dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku zaproszeni goście zwiedzili zamkowe muzeum pod osobistym przewodnictwem dyr. Wiesława Banacha, zwiedzając m.in. zamkową zbrojownię, Galerię Malarstwa Współczesnego prezentującą malarstwo artystów skupionych wokół Józefa Pankiewicza z tzw. Komitetu Paryskiego, zbiory ikon ruskich z okresu od XIV w. do XIX w., Galerię Malarstwa XVIII wieku oraz Galerię Malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Po obiedzie wydanym przez Albertów Kątskich, Goście udali się do Rzeszowa, skąd następnie mieli wyruszyć w podróż do Gdańska, rodzinnego miasta Pani Haliny Władysiuk.
Zrelacjonował: R. Antoń
Zdjęcia i filmy: Grzegorz Langenfeld