UROCZYSTY JUBILEUSZ 460 URODZIN DOROTY KĄTSKIEJ – KSENI KLASZTORU NORBERTANEK NA KRAKOWSKIM ZWIERZYŃCU

Uroczysty jubileusz ku czci Doroty Kątskiej

– Kseni Zwierzynieckiej

 

Kseni Zwierzyniecka – Dorota Kątska (1558-1643)

W minioną niedzielę (16 grudnia 2018) w jednym z krakowskich kościołów – św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela przy klasztorze SS Norbertanek na Zwierzyńcu odbyła się niezwykła uroczystość ku czci Doroty Kątskiej, restauratorki i autorki gruntownej przebudowy kościoła i klasztoru Norbertanek zwierzynieckich, sięgającego swoimi początkami połowy XII wieku, który tym samym stał się drugim, co do wielkości po Wawelu, do dziś zachowanym obiektem architektonicznym w Krakowie.

Widok na kościół i klasztor Norbertanek zwierzynieckich

Tablica pamiątkowa w hołdzie Dorocie Kątskiej na fasadzie frontowej kościoła zwierzynieckiego  z roku 1600

 

W uroczystości uczestniczyła liczna delegacja członków Związku Rodu Kątskich z Sanoka i Lublina oraz przyjezdnych z całej Polski, pozostałych członków Stowarzyszenia, które było inicjatorem Jubileuszu z okazji mijającej w tym roku 460 rocznicy urodzin Kseni Zwierzynieckiej, żyjącej na przełomie XVI i XVII wieku, jednej z najsłynniejszych przedstawicieli tego starożytnego i zacnego rodu.

Dorota Kątska urodziła się w roku 1558, jako najstarsza córka Marcina „Gądo” Kątskiego i jego drugiej żony Magdaleny Zawiszanki z Rożnowa, pra-pra-wnuczki słynnego rycerza Zawiszy Czarnego z Grabowa.

Od 1566 roku, ośmioletnia Dorota była uczennicą szkoły przyklasztornej w klasztorze SS Norbertanek na krakowskim Zwierzyńcu. Jako 21 latka rozpoczęła w tym klasztorze nowicjat pod datą 29 czerwca 1579 roku, a 1 maja 1583 roku złożyła śluby zakonne. W wieku 32 lat została ksenią (matką przełożoną) klasztoru. Rządy Doroty Kątskiej w klasztorze zwierzynieckim trwały nieprzerwanie przez następne 53 lata. Kroniki klasztorne wspominają, iż miała opinię świetnej organizatorki życia duchowego i codziennego, w opinii zaś współ-sióstr była to „.. panna gorącego nabożeństwa, głębokiej wewnętrznej pokory i urody pięknej, serca mężnego, żarliwa o dobra klasztorne i o chwałę Bożą„.

W roku 1637 Kseni Zwierzyniecka ufundowała w Będzinie-Grodźcu, kaplicę będącą później kościołem p.w. św. Doroty – Męczennicy z Cezarei Kapadockiej, konsekrowany 10 października 1638 roku przez bpa krakowskiego Tomasza Oborskiego. U schyłku życia Dorota Kątska jako fundatorka, podjęła się trudu budowy kościoła i klasztoru św. Norberta w Krakowie przy ulicy Wiślnej, przeznaczeniem dla sióstr norbertanek, które miały chronić się w obrębie murów miejskich Krakowa w czasie wojen lub innych zamieszek zbrojnych.

Bardzo ważnym aspektem w działalności Kseni Doroty był humanitaryzm w odniesieniu do ciężkiej sytuacji ludności mieszkających w klasztornych majątkach, rzecz niezwykle rzadka w owych czasach. Wiele działań podniosła w celu poprawienia ich sytuacji i losu. Za jej władztwa i w klasztorze zwierzynieckim oraz jej inicjatywy, powstał naprzeciwko klasztoru w roku 1599 szpital Bractwa św. Anny. W swej misji dobroczynnej nie zapominała o wykluczonych i więźniach, a kronika klasztorna określa Ksenię jako „fundatorkę i dobrodziką wszystkich sierot”. Kseni Dorota zmarła 17 września 1643 roku w wieku 85 lat.

Widok nawy głównej kościoła św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela

Głowice pilastrów zdobiących nawę kościoła ozdobione są herbem fundatorki (Brochwicz) Doroty Kątskiej

Uroczystą mszę świętą odprawioną za duszę Kseni Doroty uświetniły występy solistów i członków chóru „Psalmodia” z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz dziecięcy chór parafialnej scholi.

Występ uniwersyteckiego chóru Psalmodia

Po zakończeniu uroczystości, siostra przełożona klasztoru s. Zofia Torczyńska przywitała przybyłych na uroczystość gości, zaś furtianka s. Dorota z wielką radością oprowadziła gości po klasztorze, opowiadając o wielowiekowej tradycji i historii zwierzynieckiego klasztoru. Żegnając się z przybyłymi na uroczystość, siostra przełożona, podziękowała wszystkim za pamięć o Dorocie Kątskiej, dobrodziejce i Kseni klasztoru zwierzynieckiego.

Wspólna pamiątkowa fotografia z siostrami Zofią (przełożoną) i Dorotą w klasztornych krużgankach 

Po zakończonej uroczystości, kilkudziesięciu członków Stowarzyszenia spotkało się na wspólnym obiedzie, po którym wszyscy zebrani korzystając z okazji, wspólnie przełamali się opłatkiem, obdarowując się życzeniami na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Wspólna pamiątkowa fotografia przed Zwierzynieckim klasztorem

            Wartym też wspomnienia jest fakt, iż z okazji krakowskiej uroczystości, doszło po raz pierwszy do spotkania członków wspólnoty Stowarzyszenia z pra-pra-wnuczkami Apolinarego Kątskiego – sióstr Kątskich, córek Edwarda – Olgi z Wrocławia z synem Krystianem oraz Elżbiety z Międzyzdrojów. Wszyscy zebrani z wielką radością powitali, odnalezionych niedawno nowych członków Rodu Kątskich.

Podziękowanie S. Paoli Torczyńskiej – Siostry Przełożonej z Konwentu SS Norbertanek w Krakowie

Przygotował: R. Antoń
Zdjęcie: G. Langenfeld

https://tygodniksanocki.pl/wp-content/uploads/2019/01/TS51.pdf

© Materiał chroniony prawem autorskim.
Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na stronie www.katski.pl – zabronione.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą autora lub wydawcy.
REGULAMIN korzystania z publikacji
© 2016-2018 | All Rights Reserved| Powered by Związek Rodu Kątskich

Powiązane zdjęcia:

1 thought on “UROCZYSTY JUBILEUSZ 460 URODZIN DOROTY KĄTSKIEJ – KSENI KLASZTORU NORBERTANEK NA KRAKOWSKIM ZWIERZYŃCU

Możliwość komentowania jest wyłączona.